Позакласна робота

Відкрита  виховна година






   «Колючий дар богів…»

Мета: - викликати інтерес до рослинного світу, розширити знання учнів про          різноманітність квітів, зокрема троянд, їх застосування в різних сферах життя людини.
-         виховувати естетичні уподобання учнів, усвідомлення дбайливого ставлення до природи та інтерес до пізнання навколишнього світу.
-         Розвивати пізнавальний інтерес учнів.

Обладнання: живі троянди,  інструментальна музика, записи  пісень про троянди, фото репродукції картин із зображенням троянд, відеокліп «Распустилась в саду нашем роза…», мультимедійний проектор, екран.


Звучить повільна мелодія

Учитель.  “Щоб жити, необхідно сонце, свобода і маленька квітка” – говорив великий казкар  Ганс Хрістіан Андерсен. І дійсно, квіти супроводжують нас  все життя : зустрічають при народженні, втішають в старості, радують на весіллі, днях народженні, приходять в пам'ятні дати. Вдома і на роботі, весною і в люті холоди, спекотного літа і дощової осені – квіти необхідні, без їх краси біднішим  стає життя. З квітами  досить тісно пов'язаний  духовий світ людини. І хоч кожен народ по-своєму  сприймає красу, однак є краса, яка сприймається й усвідомлюється всіма однаково, - краса квітів. А серед їхнього розмаїття є одна-єдина квітка, в любові до якої сходяться практично всі, — це троянда – королева квітів.

       Люблю троянди
                                                    


Букет  троянд  із  запахом  любові...
Терпкий, п’янкий,  ще  невідомий  смак....
Букет  троянд  із  кольором  півоній....
З  невидимими  колючками  "на  руках"...

Давно  люблю  троянди,
хоч  як  це  не  банально,
Люблю  троянди  білі,
червоні, голубі...
Люблю  троянди,
коли  пахнуть  вони  раєм,
Що  виріс  тут,  у  когось  на  Землі.

Люблю  троянди,
що  стоять  у  вазі,
Моїй  улюбленій...між  листя  конфетті...
Люблю  троянди,  бо  вони  щось  мають  на  увазі,
Коли  скидають  попелясті  пелюстки...

Люблю  троянди,
коли  їх  дарують...
Люблю  троянди  на  яких  горить  роса...
Одного  не  люблю  -  коли  кудись  іду  я  ...
а  під  ногами  їх  ...затоптана  краса...







                                                           



Учениця 1.
Зів'ялі троянди
Зів'ялі троянди на сходах німих
Сполоханим листям дрижали;
Холодні перила в долонях чужих,
Мов змії закляті, сповзали.
А жовті пелюстки -засохлі вуста -
Тремтіли, тулились до східців, -
Злітались на крик ще живі почуття,
Що тихо вмирали у клітці.
Летіли крізь сон, намагались втекти,
Та зрадили грати лукаві…
Даремно твої цілували сліди
Самотні троянди зів'ялі.
Повільний вальс «Троянди на пероні»  ( одна пара )

Учитель. Сьогодні троянда займає важливе місце в нашій цивілізації. А яким же є походження цієї квітки?



Проект 1. Походження троянди

Ведучий 1. Об’єктом поклоніння та захоплення троянда стала ще в стародавні часи. Люди склали багато легенд і казок про прекрасну квітку. Її краса і містична чарівність вабили до себе людину. Її любили, їй вклонялись, її славили з давніх часів. Троянда користувалась любовю у всіх народів світу. Найперші відомості про цю чудову рослину зустрічаються у давніх легендах, а батьківщиною «королеви квітів» справедливо вважається Іран, тобто Персія. По-перськи троянда зветься «гюль», а Персія с давніх часів має другу назву – Гюлістан – «Країна троянд». Перші троянди були вирощені в Азії біля 5000 років тому. Дикі троянди ще старші — перші з них зявились біля 35 млн. років тому.

Ведучий 2. Огорнувши, немов серпанком, увесь Схід легендами, троянда знайшла собі головний прихисток у давньому Ірані, країні персів, поети якої написали про її чарівність сотні томів. Зі слів одного з тих поетів, троянда була подарунком самого Аллаха. До нього одного разу з'явилися всі діти Флори (матері природи) з проханням призначити над ними нового володаря замість сонливого лотоса (нільської водяної лілії), котрий, хоча й був дивовижно гарний, та забув серед ночі свої обов'язки правителя. Тоді Аллах, прихильно вислухавши їх, призначив правителькою квітів білу непорочну троянду з гострими шипами, що оберігають її. Коли соловейко побачив цю чарівну нову царицю квітів, то був так заворожений її красою, що в захопленні притиснув троянду до своїх грудей... Але гострі шипи, мов кинджали, вп'ялися йому в серце, і яскраво-червона кров бризнула з люблячих грудей нещасного й зросила собою ніжні пелюстки дивовижної квітки. Ось чому, стверджують перські перекази, безліч зовнішніх пелюсток троянди й досі зберігають рожевий відтінок.

Ведучий 1.  А за індійською легендою, Лакшмі, найпрекрасніша жінка у світі, народилаяь із розквітлого бутону троянди. Прабатько всесвіту бог Вішну, поцілував дівчину, розбудив її, і вона стала його дружиною.  З цієї хвилини Лакшмі була проголошена богиней краси, а троянда - символом божою таємниці, яку вона зберігає під захистом гострих шипів.
Є й інша легенда - індуїстська, згідно якої боги засперечались, яка квітка краща, троянда чи лотос. І звичайно ж, перемогу отримала троянда, що й привело до створення прекрасної жінки із пелюстків цієї квітки.

Ведучий 2. Ще поетичніша грецька легенда про створення червоної троянди богинею Флорою. Флора, яка тривалий час не любила й уникала зустрічей з Амуром (богом кохання), була, нарешті, вражена його стрілою й відразу ж загорілась до нього палким коханням. Але хитрий божок, досягнувши бажаного, почав тепер сам уникати Флори, і ось тоді вона вирішила створити квітку, яка сміється й плаче, поєднуючи в собі смуток і радість. Побачивши чудову квітку, що виростала в її руці, богиня у захваті хотіла вигукнути: «Ерос!» (так звали греки Амура), але, соромлива від природи, запнулась, почервоніла і, проковтнувши перший склад, лише вимовила «рос» (тобто рожа, що з грецької — троянда). Квіти, що росли навколо, підхопили це слово, і відтоді її почали називати саме так.

Ведучий 1.  У Греції троянда вважалася даром богів. В давнину троянду вважали божественною квіткою. Ще один грецький міф говорить: богиня Флора одного разу побачила красиву дівчину і перетворила її в квітку; Афродіта додала квітці красу; три Грації — блиск и шарм. Діоніс пожертвовал ароматний нектар, Зефір раздув хмари, щоб Аполлон міг поливати троянду на сонці. Коли квітка виросла, вона була передана Еросу (Купідону) і названа «Королевою квітів».

Ведучий 2.  Існує безліч легенд про те, як біла троянда стала червоною. За однією легендою, її забарвили краплі крові Афродіти, коли та, не помічаючи гострих шпичаків, бігла гаєм Піфона. Інша свідчить, що під час одного з бенкетів богів на Олімпі Купідон перекинув своїми червоно-рожевими крильцями посудину з нектаром, яка забарвила білі троянди в червоний колір і надала їм ніжного запаху. Ще за іншою легендою, троянда своїм походженням завдячує богині полювання Артеміді. Закохана в Амура, богиня приревнувала його до прекрасної Розалії. Якось одного разу в лихому гніві вона схопила нещасну Розалію, потягла в терновий кущ і, зранивши колючками, позбавила життя. Дізнавшись про тяжку долю коханої, Амур знайшов мертву Розалію і в горі заплакав. Його сльози капали, капали на терен, мов роса, і кущ почав розквітати дивними червоними квітами. Цими квітами були троянди. Троянда відігравала важливу роль і в побуті греків: вінками з троянд прикрашалася наречена, їх посилали один одному закохані, трояндами обсипали шлях переможця, який повертався додому. З іншого боку, трояндами прикрашалися урни з прахом небіжчиків — у круглому бутоні греки вбачали символ нескінченності. Взагалі, троянді приписували безліч чудодійних властивостей, наприклад, повертати красу. У пошані були і в’язальники вінків із троянд.

Ведучий 1. Із Греції троянду було перенесено колоністами до Риму. У часи республіки троянда вважалася символом суворої моральності й була нагородою за видатні діяння, а воїни прикрашалися вінками з троянд, щоб вселити в себе мужність. Вона так високо цінувалася, що було заборонено прикрашати себе нею в дні скорботи й смутку. А в будинках часто вішали над столом гілочку троянди як символ бога Гарпократа — бога мовчання. Крилатий вислів «sub rosa dictum» — значить: я сказав під трояндою, тобто під великою таємницею. Значення троянди в часи падіння Риму змінилося: вона стала квіткою забави. Патриції та імператори набивали запашними пелюстками матраци та подушки, посипали підлогу своїх палаців товстим шаром пелюсток. В обідній залі імператора Нерона стеля і стіни оберталися, зображуючи зміну пір року, і замість граду й дощу гостей обсипали мільярдами свіжих пелюсток. Таке ставлення римлян до троянди спочатку вселило неприязнь до неї перших християн. Однак згодом вона стала набувати в них пошани завдяки чудовій красі і ніжному запахові.

Ведучий 2. Спочатку у християнстві троянду прославляли як райську квітку, символ чистоти і святості. Пізніше вона стає символом Богородиці, яку уявляли сидячою в раю серед трояндових квітів. За легендою, архангел Гавриїл зробив для Богородиці три вінки: із білих, жовтих і червоних троянд. Вінок із білих троянд символізував її радість, із червоних - страждання, а із жовтих - славу. Червона троянда виникла із краплин крові Христа, що стікала по хресту. Ангели збирали її в золоті чаші, але декілька краплин впали на землю, із них виросла троянда, яскраво-червоний колір якої повинен був нагадувати  про пролиту за наші гріхи кров. Білі троянди в середні віки називались також трояндами Магдалини: кажуть, нібито вони втратили свій колір від пролитих на них сліз каяття Магдалини. Окрім того, троянда в католицьких легендах — це небесна захисниця добрих справ. Так, в одній із них розповідається про святителя Миколая. Коли він одного разу серед суворої зими ніс взятий у монастирі хліб, щоб накормити бідних, і був зупинений настоятелем монастиря, то хліб цей перетворився в троянди на знак того, що це добра справа. Ще одна історія, чому троянда стала червоноювона засоромилась від задоволення, коли її поцілувала Єва, що гуляла в Едемському садку.

Ведучий 1. Впродовж всієї історії людства троянда завойовувала серця людей. Всьому світу відомі її краса й аромат. Найбільшою любов’ю троянда користувалася в середньовічній Франції. Її називали дамською трояндою і вирощували заради аромату. Лицар Тібо Шампанський завіз цю квітку для своєї дружини, а згодом вона поширилась по всій державі. Розводити її дозволяли не кожному. А подарувати дочці вінок із троянд, «шапель», вважали за свій обов’язок навіть найбідніші батьки. І навіть хрещення здійснювалося в ці часи з домішкою трояндової води.

Ведучий 2.  Майже невідома в Англії до XІ ст., троянда з’явилася при дворі англійських королів незадовго до початку кривавої війни між йоркським і ланкастерським будинками. Троянда так зачарувала своєю красою претендентів на престол, що обидва помістили її у свій герб: перший обрав собі білу, а другий – червону. Тому запекла міжусобна боротьба Генріха VІ Ланкастера з Едуардом Йоркським за англійський престол, що тривала, як відомо, більше 30 років, зветься Війною червоної й білої троянди. Врешті-решт, нащадок Ланкастера, Генрі Тюдор одружився з Єлизаветою Йоркською. Таким чином, червоний і білий кольори об'єдналися, на довгий час ставши символом британської монархії. Згодом англійські садівники вивели особливий сорт троянд, Ланкастер-Йоркський, знаменитий тим, що на одному й тому ж кущі квітнуть і червоні, і білі троянди. Троянда в Англії слугувала також розпізнавальним знаком акторів, які носили її на черевиках. Але незабаром вона стала атрибутом костюма франтів Англії, які носили її за вухом, і чим більшою була троянда, тим шикарніше. Згодом із живою трояндою за вухом стала з’являтися сама королева Єлизавета.

Ведучий 1. В 17 ст. троянда вперше потрапила в Росію. Її привіз німецький посол в дарунок царю Михайлу Федоровичу. А як окраса садів з’явилася при Петрі I і особливо при Катерині II. А прізвище Розанов, яке часто зустрічається, походить також від троянди (розы) — цим прізвищем один граф нарік родину кріпаків, яких відпустив на волю за видатне вміння доглядати за трояндами, в якому батько цієї родини перевершив спеціально запрошеного англійця.

Історичні  факти. Ведучі називають по черзі
Ø Про старовину цієї квітки свідчать окам'янілі троянди, знайдені в Північній Америці.
Ø Вже 5000 років тому в Китаї вирощували кущі троянд і використовували її плоди.
Ø В Азії троянда довгий час була відома як лікарська рослина. Шипшина і троянда прийшли з Близького Сходу. Вони мали властивість зберігати ґрунт сухим і теплим.
Ø Троянда квітнула в садах Вавилона, де її називали «варида», що означає «червоний».
Ø Нею прикрашав свій палац цар Мінос, у Трої трояндовою олією натирали тіла знатних небіжчиків. На монетах Родосу була зображена троянда.
Ø Під час святкувань римляни купалися в рожевій воді, трояндами прикрашалися столи і ароматизувалися вина й десерти.
Ø Згідно з літописами, Клеопатра зустріла Марка Антонія на килимі з троянд завтовшки 30-60 сантиметрів.
Ø Потураючи примхам імператора Нерона, плантаціями троянд замінювали багато злакових полів, що спровокувало брак зерна.
Ø У Болгарії троянди вирощують для фітотерапії і парфумерії.
Ø Гігантська троянда росте в Бірмі. Ця повзуча рослина може досягати 15 метрів заввишки. Квіти її жовті.
Ø А от японська троянда має шорстке листя, багато шпильок і квіти рожевого, білого або пурпурного кольору. Вона дуже міцна і часто висаджується уздовж автострад, як огорожа.
Ø В Німеччині ж  росте тисячолітній трояндовий кущ, який ретельно оберігають і перелічують кожну квіточку під час цвітіння.


Пянкої троянди легкий аромат            

Повітря вечірнє ковтають легені
П'янкої троянди легкий аромат,
Що ніжно вирує навколо фазенди,
Часи відсуває безсилі назад.

Дерева простерті так високо в небо
Своїми листками торкаються хмар,
І ти забуваєш про дійсність, про себе...
Приємна спокуса оманливих чар.

Рожеве проміння на заході сонця
Повільно доспіє червоним вином.
І дійство казкове, так ніби і сон це,
Тебе обгортає любові теплом.

Красиві пейзажі...затримуєш погляд,
Затримуєш подих, бо ти серед них.
А ти є частина того, що є поряд,
Бо світ - це великий розкішний квітник...



Учитель. Змінювалися епохи, смаки, приходили і зникали різ­ні захоплення і моди, а троянда завжди залишалася ца­рицею квітів. Мабуть, жодна квітка не користується такою любов'ю і поклонінням, як троянда. Важко знайти квітку, про яку було б сказано більше, чим про нашу сьогоднішню героїню. Художники всіх епох намагалися зображати її досконалість на своїх полотнах. Письменники не один раз звертались до цього дивожижного образу в своїх оповіданнях, казках, повістях і романах. Поети оспівували її красу, називаючи найпрекраснішою богинею квітвого пантеону і присвячуючи їй величезну кількість віршів. Селекціонери ніяк не намилуються нею і з кожним роком виводять все нові сорти. Флористи просто жити без неї не можуть, адже вона займає одне із перших місць по використанню в букетах. Отже, зустрічайте: цариця квіткового світу, її Величність Троянда в мистецтві!
                                                                                      


Проект 2.  Троянди в мистецтві

Ведучий 1. Серед найдорожчих дарів, якими Господь так щедро нагородив людину, вершинне місце посідає здатність до творчості, найпрекраснішим проявом якої, є мистецтво. Мистецтво вічне, адже вічне прагнення людини шукати й знаходити на цій землі любов, добро, красу і щастя. Мистецтво існує в нашому житті як особливий світ. Чудесний світ образів, мрій, світ, що був створений Богом для нас, для того щоб ми насолоджувались спілкуванням одне з іншим, любили одне іншого. Життя прекрасне, як прекрасна ця квітка – троянда.

Ведучий 2. Як ми побачили, історія троянди має стародавні корні і є неоднозначною. У XVII ст. образ троянди міцно входить в культуру. Як містичний символ, що об’єднує душі праведних,  ми бачимо її в фіналі «Божественної комедії» Данте. В раю поет бачить величезну пламеніючу троянду, пелюстки якої – душі праведних, а найвищий серед них  – Богородиця. Все частіше троянда символізує високу естетичну досконалість і творче натхнення. У XIX ст. мовою квітів троянді випало вийняткове значення признання в коханні. Вона ставала також символом в мистецтві романтиків і символістів. Образ троянди присутній в багатьох творах мистецтва, де вона символізує божествену гармонію створення світу та гармонію людських почуттів.

Демонстарція картин видатних художників, на яких зображені троянди. Одночасно читці  декламують вірші видатних поетів:

Ведучий 1.
Ø Вічна ніжність троянд, їх вишукана краса, привабливість та розмаїття кольорів створюють єдину гармонію природи й людини, вічність життя на землі. Ці мотиви характерні творчості таких видатних художників, Е. Мане, О. Ренуар, Ван Гог, В. Тропинин, М. Шагал, М. Врубель, Бернар Бюффе )  ( слайди  1-10 )

Ведучий 2.
И.Бунин                                                       

РОЗЫ 
Блистая, облака лепились
В лазури пламенного дня.
Две розы под окном раскрылись -
Две чаши, полные огня.

В окно, в прохладный сумрак дома,
Глядел зеленый знойный сад,
И сена душная истома
Струила сладкий аромат.

Порою, звучный и тяжелый,
Высоко в небе грохотал
Громовый гул... Но пели пчелы,
Звенели мухи - день сиял.

Порою шумно пробегали
Потоки ливней голубых...
Но солнце и лазурь мигали
В зеркально-зыбком блеске их -

И день сиял, и млели розы,
        

Головки томные клоня,
И улыбалися сквозь слезы
Очами, полными огня.


Ведучий 1.

Ø Ніжні, майже прозорі, пелюстки троянд, їх надзвичайну розкіш і темперамент ми бачимо на картинах художників ( слайди 11-14 )


Ведучий 2.
С.Маршак. Абхазские розы
О ней поют поэты всех веков.
Нет в мире ничего нежней и краше,
Чем этот свёрток алых лепестков,
Раскрывшийся благоуханной чашей.
За лепесток заходит лепесток,
И все они своей пурпурной тканью
Струят неиссякаемый поток
Душистого и свежего дыханья.


Ведучий 1.

Ø Всіма своїми барвами милують око ці прекрасні квіти й на картинах художників. Стає цілком зрозуміло, що створити таку красу могли митці, наділені дорогоцінним чуттям краси навколишнього світу. ( 14-20 )


                                  
         










Ведучий 2.
Степова троянда
Хлопець у степу блукав
і побачив диво:
там троянда розцвіла
молода,красива.

Ранок сонцем зігрівав,
мил
увався нею.
Хлопець стиха промовляв
ті слова шалені:

"Гарна ти,немов зоря,
що промінням грає.
Будеш ти лише моя -
я тебе зламаю"

Та троянда молода
так відповідала:
"Ні,не буду я твоя,
доки не зів’яла!

А насмілишся зірвать -
миттю пожалкуєш!
Будеш вічно пам
ятать,
як той біль відчуєш!"

Шкода, не допомогли
ті слова-погрози.
Загубились у росі
трояндові сльози..

Ведучий 1.

Ø А ось в цих натюрмортах можна відчути справжній аромат правди, краси і романтики. "Роза пахнет розой, хоть розой назови её, хоть нет", - зазначав Шекспір. І це дійсно так. ( 21-27 )

Ведучий 2.
Иван Мятелёв                                               

Розы

Как хороши, как свежи были розы
В моём саду! Как взор прельщали мой!
Как я молил весенние морозы
Не трогать их холодною рукой!

Как я берёг, как я лелеял младость
Моих цветов заветных, дорогих;
Казалось мне, в них расцветала радость;
Казалось мне, любовь дышала в них.

Но в мире мне явилась дева рая,
Прелестная, как ангел красоты;
Венка из роз искала молодая —
И я сорвал заветные цветы.

И мне в венке цветы ещё казались
На радостном челе красивее, свежей;
Как хорошо, как мило соплетались
С душистою волной каштановых кудрей!

И заодно они цвели с девицей!
Среди подруг, средь плясок и пиров,   

В венке из роз она была царицей,
Вокруг её вилась и радость и любовь!

В её очах — веселье, жизни пламень,
Ей счастье долгое сулил, казалось, рок, —
И где ж она?.. В погосте белый камень,
На камне — роз моих завянувший венок.



Ведучий 1.
Ø Майстри пастелі в своїх творах кольором передають вишуканість троянд, їх надзвичайну привабливість, підкреслюючи те, що троянди оточують людину протягом всього її життя, становлячись супутниками та свідками її життєвих радостей і негод. Троянда – символ кохання. Такі мотиви звучать в творчості наступних художників  ( слайди 28-32)

Ведучий 2.
Г. Гейне. Чому троянди немов неживі,
                   Кохана, скажи мені ?
                   Чому, скажи, в зеленій траві
                   Стоять вони мовчазні?
                     
                  Чому так гірко дзвенить і співа
                   Жайворонком блакить?
                   Чому в своєму диханні трава
                   Тління і смерть таїть?
                  
                   Чому холодні сонце  поля
                   В задумі похмурій мина?
                   Чому така пустельна земля
                   І сіра мов труна?
         
                   Чому мене ,мов безумця,в пітьму
                   Моя печаль  жене?
                   Скажи ,кохана моя ,чому
                   Покинула мене ти ?


Ведучий 1.
Ø Оспівуванню краси троянди, часто у поєднанні із мотивами кохання, присвячені картини цих художників ( слайди 33-38 )


Ведучий 2.
Почему так сладко пахнут розы,
Принося сумятицу в сердца?
Аромат цветов рождает грезы,
Душу будоражит без конца.

Сколько шарма, прелести, изыска,
Сколько силы в царственном цветке!
Лишь шипы – защита зоны риска –
Оставляют след свой на руке.

Розовый букет прекрасный свежий
Восхищает и волнует кровь.
Только аромат цветочный, нежный
Лишь в саду готов дарить любовь.


Ведучий 1.
Ø Образ троянди присутній також на картинах сучасних художників. І ми ще раз захоплюємося дивовижною красою цієї квітки, яку поправу називають «царицею квітів».


Ведучий 2.                                                 


Что шепчут розы по утру?

Что шепчут розы по утру,
Проснувшись утренней порою?
Благодарят свою судьбу,
И состояние покоя?

За красоту мы любим розы,
Их дивный запах, аромат
За радость, что приносят людям,
Им дарят, мимолетный взгляд!




Учитель. Звичай дарувати квіти - це завжди галантно та романтично. Подарувати букет - це найпростіший спосіб сказати про свої почуття.
Кожна квітка має своє призначення і прихований сенс. Мова квітів може бути не менш виразною і зрозумілою, ніж слова, жести і погляди. Арабське прислів'я говорить: "Краще дарувати коханій кожен день по квітці, ніж відразу всі квіти в одному букеті". Але це - вже ваша справа, скільки квітів і коли дарувати. Але тільки не забувайте про психологічний підтекст вашого букету, тобто про його колірну гаму. Усі знають, що троянда - символ любові і краси. А чи знаєте ви, що колір троянд теж дуже важливий?








Проект 3. Я троянду тобі подарую…        


Ведучий 1.  ( слайд 1 )
Троянди бувають білими й рожевими, жовтими й темно-червоними, а на Гавайських островах ростуть навіть чорні та блакитні. Кольором тропічного неба віддає краса ніжно-синіх пелюсток. Блакитна троянда, звичайно ж, рідкість. Але не менш рідкісною є й смарагдова троянда, яку виведено в ботанічному саду «Напока» румунського міста Клуж. Пелюстки салатно-зеленого кольору нагадують прозорі з перламутровим відливом крильця бабок. З’явилася на світ навіть чорна троянда, яка втілює смуток. А в Італії на виставці квітів, було представлено троянду білого кольору Пурецца (Чистота) без єдиного шпичака.

Ведучий 2. ( слайд 2 )
За красоту мы любим розы,
Их дивный запах, аромат
За радость, что приносят людям,
Им дарят мимолетный взгляд!
Когда беспомощны слова,
Приятно кружит голова,
Ничто не нужно говорить –
Лишь роз
у надо подарить.

Ведучий 1.  ( слайд 3 )
Троянди ще із середньовічних часів служили кращим засобом для вираження почуттів закоханими і шанувальниками дамам свого серця. Вираження почуттів і емоцій за допомогою троянд дійшло і до наших днів.
За всю довгу й багату історію дарування букетів троянд сформува
лася незвичайна мова квітів, яка популярна і сьогодні. З плином часу мова троянд зазнавала істотних змін й удосконалювалася, прагнучи відповідати цим разючим і досконалим квітам. Як і самі троянди, а також форма бутонів, колірна гама, мова троянд набуває все нових значень. Говорячи про принципи мови троянд, слід зазначити, що найважливішим є кількість троянд в букеті, а також форма, колір і тип бутонів троянд.

Ведучий 2. ( слайд 4 )
Ще з давніх часів одна подана в дар троянда означала визнання в любові і вираження почуттів. А якщо дамі серця була подарована одна троянда разом з іншою, нерозкритою білої трояндою, таким чином повідомляли про почуття, які адресовані занадто молодий особі, і тому не можуть мати продовження. Кількість троянд в букеті вибиралася, виходячи з релігійних традицій. І сьогодні популярні букети з трьох, семи, дванадцяти троянд. Саме ці числа вважалися нашими предками найчистішими та відповідними усім християнським традиціям. Дванадцять троянд, як у ті часи, так і зараз символізують міцну любов на все життя.

Ведучий 1.  ( слайд 5 )
Сьогодні, серед оточуючого нас розмаїття засобів для вираження своїх почуттів, троянди залишають за собою непереможене століттями лідерство. Адже саме ці квіти здатні, як ніщо інше, передати тисячі слів! Троянди дарують в радості і в смутку, в розпачі й хвилини слави ... Ми висловлюємо за допомогою троянд горе і радість, віддаємо данину і повагу померлим і вітаємо новонароджених.

Ведучий 2.  ( слайд 6 )
Універсальність цих прекрасних і ніколи не набридливих кольорів не має меж. Тому кожному з нас не завадить поповнити власний словник мови квітів, щоб, не вимовляючи ні слова, вміти передавати нашим коханим цілі оди й освідчення в коханні, використовуючи тільки ці прекрасні і досконалі квіти. Адже величезна різноманітність сортів і кольорів троянд зможуть висловити наші почуття набагато краще, одночасно наповнюючи серця улюблених радістю і ніжністю, а приміщення дивним і чарівним ароматом.

Ведучий 1.  ( слайд 7-8 )
Білі троянди - в усі часи були символом чистоти почуттів та добрих намірів. Даруючи білосніжні бутони троянд, дарувальник ніби хоче сказати: "Ви небесні і чисті", "Я захоплююся вашої неземної і первозданною красою, Ви так само досконалі, як і ці білі троянди".
Найчастіше саме білі троянди дарують на честь щирої любові, тако
ї ж чистої, як невинно біла пелена першого снігу. Білі троянди досконала протилежність червоних, які дарують, висловлюючи свою пристрасть і божевільні жаркі почуття.
Біла троянда є символом вічного кохання, більш чисто
го, сильного і міцного, ніж всі земні почуття, в тому числі і пристрасть. Ось чому букет з білих троянд дарують на весілля.

Ведучий 2. ( слайд 9-10 )

Белая роза                                                   


Белая роза, невинная, чистая,
В искорках теплой вечерней зари
С шелестом листьев колючих распустится,
Нам сообщив о приходе любви.
Снежные листья приятнее шелка -
Это подарок мой в ночь для тебя.
Свет лепестков.. Ярко-алою кистью
Я нарисую кусочек огня.
Малые капли рубина от сердца -
Это любовь, что горела внутри.
Все для тебя.. Эта белая роза
Просто кусочек разбитой души.


Читець1. ( слайди 11-14 )
На лавці в парку лежали квіти. Білі троянди. Дев’ять розкішних прекрасних ніжно-білих  створінь. Вони печально та все ж гордовито, як і   подобає королівським квітам, дивилися на світ. Через деякий час квіти зрозуміли, що їх забули, а може, о жах,  їх просто викинули, як непотріб. Троянди мовчали. Вони так завжди поводили себе. Гордо, аристократично, зухвало… Настав літній серпневий вечір. Підступні сутінки  обсідали парк зі всіх сторін. В парку заморгали ліхтарі. Ніч підкрадалася, несучи на свої плечах прохолоду, спокій, вихваляння цвіркунів. Троянди лежали на лавці й не полишали надію, що їх таки повернуть, віднайдуть, а чи бодай просто підберуть і, нарешті, дадуть  … пити. Спрага виявилась просто неможливою. Це ж був хоча і вечір, та все ж літній…
Та в парку на цій бічній алеї  ніхто не з’являвся. Закохані
пари  «снували»  туди-сюди центральною алеєю. Троянди відчували, що шанс бути врятованими у них примарний. І вони почали про себе просити небеса послати  достойний кінець їхньому існуванню, як і прийнято у таких благородних квітів. Оскільки щиро просили усі, хоча і не признавалися одна одній через власну пихатість, то бажання їхнє  можливо й здійсниться і вони стануть раптом комусь потрібними…
Бомжиха  Васька забрела  на цю бічну алею випадково. Вона спочатку не звернула уваги на  те, що було на лавці, бо шарила під лавкою. І хотіла  було вже йти, як  її погляд ковзнув по лавці. Там лежали квіти. І не просто  звичайні польові ромашки чи маки, а справжні розкішні аристократичні білі троянди, хоча і дещо прив'ялі… Коли вона ввостанє тримала в руках такий букет – не пам’ятає, то було в іншому житті...  Васька торкнулася обережно кінчиком пальця до пелюстки однієї з троянд. Пелюстка була мягка та ніжна на дотик. Васька  тоді обережно взяла  в руки весь букет і піднесла його до свого  брудного порепаного від життєвої оранки обличчя. Троянди ніжно пестили щоки, лоскотали солодко ніс, торкалися обережно повік і дихали так п’янко і тремтливо…
Вранці двірничка Мотря набрела випадково на вже задубіле тіло бомжихи. Васька лежатла на лавці, міцно притискаючи до грудей букет вже зів'ялих  білих троянд і щасливо посміхалась.
«Добра була баба.
Мабуть, судьба у ней така – не пережила смерті рідних, спилась, квартиру за горілку продала і бомжувала. Швидка каже, що й не п’яна була… Просто серце зупинилось… Не витримало. Красиво померла – уві сні


Ведучий 1.  ( слайд 15 )
Червоні троянди - завжди були і будуть постійним символом кохання. Одержуючи у дар букет з троянд будь-якого кольору, ви розумієте, що вам висловлюють свою любов, прихильність або вдячність. Однак червоний колір бутона троянди є найпопулярнішим. Це і послужило причиною справедливої назви червоної троянди - королева троянд.
Багато хто знає, що саме червоні бутони, що виділяють дивовижний аромат, висловлюють глибоку любов і неможливість існування окремо від улюбленої половинки. Символ червоної троянди - це палаюча пристрасть і шалені бажання. Крім того, червоні троянди в усі часи дарували в знак поваги і захоплення особою, якій призначалися ці квіти.



Ведучий 2.  ( слайд 16-17 )   










        Червона троянда
В час ранковий – троянда червона,
Кришталева краплина роси.
Із калиноньки вогняне гроно,
Незбагненної мною краси.
Це все ти, я таку тебе бачу,
Від твоєї краси аж п’янить.
І від щастя, кохана, я плачу,
Зупини, час, щасливу цю мить.
Дай хоч гляну хвилинку на тебе,
На цю вічну для мене весну.
Мені більше нічого не треба,
Лиш дивитись на тебе одну.

Ведучий 1.  ( слайд 18 )
Поєднання в одному букеті білої та червоної троянди символізує гармонійну любов і єдність, як душі, так і тіла двох закоханих. Причому, якщо ви виберете троянди, білі пелюстки яких буде обрамляти червона окантовка, сенс такий букет буде нести аналогічний. У будь-якому випадку поєднання білих і червоних барв у букеті троянд символізує лояльність та одностайність, наче признаючись адресату - "Ви і я - одне ціле".

Ведучий 2.  ( слайд 19 )
Троянди бордові - як і червоні означають палке почуття закоханості, шалену пристрасть і захоплення. Букет з бордових троянд немов намагається зізнатися своєму одержувачу: "Ви настільки красиві, що не усвідомлюєте це".
Якщо більш детально розглядати символічне значення бордових троянд, можна сказати, що ці квіти висловлюють чарівність володарем букета й закоханість з першого погляду.
Бордові троянди теж мають різні відтінки кольору, що означають різні варіанти символічного значення. Бордові пелюстки троянд з фіолетовими або лавандовим відтінками говорять про зачарування, проте абсолютно не означають міцне почуття.
Примітно, але саме цей колір бутонів троянд вважають традиційним подарунком і найпопулярнішим засобом для вираження почуттів в День Святого Валентина.

Ведучий 1.  ( слайд 20 )
Червона, червона троянда

Моя любов - червоний жар
Троянди у саду.
Моя любов - мелодія,
Солодка, як в меду.
·                                                           

Така красива, мила, ти
Й закоханий так я,
Тебе любитиму, поки
Не висохнуть моря.
*
Поки не висохнуть моря
Й розтопить сонце лід;
Тебе любитиму, поки
Життя розтане слід.
*
Моя любове, прощавай,
Прощай кохання хмель.
До тебе, мила, повернусь
Із тридев'ять земель.

*


Ведучий 2.  ( слайд 21-22 )
Рожеві троянди - є символом елегантності та вишуканості, ніжності і гармонії. Рожевий колір відрізняється найбільш багатою гамою відтінків, поєднання яких використовують для складання багатообіцяючих і часто красномовних послань. Висловити подяку можна, піднісши в дар троянди яскраво-рожевого або вишневого кольору. У той же час висловити почуття симпатії можна, подарувавши ніжно рожеві квіти нерозкритих троянд.
Рожев
і бутони троянд та букети з цих прекрасних і благородних квітів висловлюють подяку, симпатію, ніжні емоції і почуття захоплення. Рожеві троянди часто символізують новий початок відносин, якийсь натяк на те почуття, яке, можливо в недалекому майбутньому, розгориться на всю силу, та й уразить двох закоханих в саме серце.

Ведучий 1 ( слайд 23-24 )

Розовые розы
В знак любви ты даришь вновь.
Розовые розы...
В них живёт твоя любовь.

Как прекрасны эти розы,
Как прекрасен миг любви!
Розам не страшны морозы,
           
До морозов розы отцвели.

В этих розовых цветах
Продолжение любви,
И живёт любовь в мечтах,
Даже если розы отцвели.

Розовые розы
В знак любви ты даришь мне.
Розовые розы...
Будут сниться мне во сне.


Ведучий 2.  ( слайд 25-26 )
Троянди жовті в складі букета або повністю букет із жовтих троянд означають, що ваш обранець піклується про вас. У всі часи жовтий колір означав активний і волелюбний початок, був символом радості, добра і тепла – адже жовтий колір, то колір сонця. Тому букет із жовтих троянд - частий гість різних урочистостей. Жовті троянди - це спосіб підкреслити гордість за досягнуте й відкрите. Якщо ви побачите жовтий букет свіжих і дивовижно пахнучих троянд у руках своєї половинки, з якою ви нещодавно посварилися, знайте, це означає лише одне: "Давай залишимо все позаду і почнемо нову сторінку наших відносин".
Чомусь більш поширеним в народі значенням жовтих троянд вважається розлука. Однак таке значення зовсім не відповідає справжньому символу жовтих троянд. Зовсім навпаки, жовті троянди - це символ дружби і визнання, захоплення, поваги. Коли жовті троянди дарують один одному люди, що давно живуть у шлюбі, це означає цінність сімейних відносин, але в деяких ситуаціях ці квіти можуть символізувати і невірність.

Ведучий 1.
Жовті троянди  ( 27-28 )
Пахтять  троянди  жовті  на  вікні
І  погляд  мій  притягують  до  себе...
Мені  здається,
наче  я  у  сні...
І  спогад  лине  про  весну,
до  тебе.

Це  спогади  про  світлі
,ясні  дні,
Які  ущерть  наповнені  тобою,
                  

Що  вічно  будуть  жити  у  мені
і  нагадають  ще  раз  все  до  болю...

І  ллються  млосні  пахощі,терпкі,
А  в  очі  заглядають  жовті  квіти...
З  журби  та  радості  складала  я  пісні
Й  вплітала  журавлиний  крик  з  блакиті...

Троянди  жовті  -  квіти  це  надії
                

На  радість,спокій  і  твоє  тепло,
На  те
,що  збудуться  мої  весняні  мрії
Й  на  те,
що  сподівалася  давно...
Читець 2. ( слайд 29-30 )

Жовті троянди
Принесла додому квіти. Цілий оберемок жовтих троянд. Боляче вкололася шипом, розсипала букет на килим, здивувалася, завмерла. Зрозуміла щось важливе. Відчула себе маленькою, беззахисною, холодною. Як зневірена осінь, ці жовті квіти, жовта розлука… Зрозуміла все.
Крадькома зазирнула у вікно – відкрила фіранки, торкнулася долонею до шибки. Провела пальцями по щоці, обидві руки стали мокрими.
Мобільний – тихо, далеко – дзвонить, тривожить

-Вибачте, здається, помилився номером… але Ваш голос…
-Здається, я закохався у Ваш голос. Говоріть! Скажіть щось іще.
І ще…
-А раптом ми знайомі? Зустрічаємо щодня одне одного в метро, на роботі, в магазині? А може вчилися в одній школі, ходили разом в дитсадок?
-Напевно, я вже чув раніше цей голос. А може він мені просто снився. І от я знайшов Вас, почув, відчув, відкрив.
Боляче вкололася шипом. Згадала все. Зрозуміла щось важливе.
Закрила фіранки, розім’яла пуп’янки троянд у вологих руках, розсипала пелюстки на килимі.



                          


                                                      





Ведучий 1.  ( слайд 31 )
Помаранчеві троянди - на мові квітів висловлюють найкращі побажання, гарячі почуття і ентузіазм. Якщо вами опанувало п'янке почуття любові, розповісти про це вашій коханій допоможуть помаранчеві троянди.
Оранжевий колір троянд здатний передати не тільки чарівність, але і гордість
за вашу другу половинку.

Ведучий 2.  ( слайд 32 )
Троянди персикові - це прояв скромності. Їх часто підносять на честь вдалого завершення справ. За допомогою персикових троянд можна висловити тепле відношення, почуття радості при зустрічі і подяку.
Ці природні квіти служать кращою прикрасою святкового столу, накритого з будь-якого приводу.

Ведучий 1. ( слайд 33 )
Зелені троянди, які не так давно стали гостями в нашому житті, означають достаток і щедрість. Саме незвичайні зелені бутони троянд є символом плодючості. Ці квіти гідно оцінять процвітаючі і успішні особи. Як кажуть психологи, зелений колір - це баланс і стабільність. Висловити любов за допомогою зелених троянд не можна, але вони здатні розповісти про ревнощі.

Ведучий 2.  ( слайд 34 )
Но есть в саду едва заметный цвет,
Он скромен, оттого еще прекрасней,
Поближе приглядись, тут спору нет,
Что это роза, только редкой масти.

Родне зеленой предана она,
                  

Скромна, застенчива и молчалива,
Благоуханной свежести полна -
«Как раньше не заметил это диво?!



Ведучий 1.  ( слайд 35 )
Чорні троянди, так склалося в історії, є емблемою печалі і символом смерті. Але не тільки горе і переживання здатні висловити ці величні квіти. Нерідко вони символізують нові починання. Поїздки або нові справи. Подарувати букет чорних троянд означає висловити своє захоплення силою і бунтівним духом того, кому вони адресовані, але вкрай неправильно виражати за допомогою цих естетичних квітів прихильність.




Ведучий 2.  ( слайд 36-37 )
Чорні троянди
Свічка гарячими краплями скапує, тане,
Плавиться віск від вогню, як у домені сталь.
Чорні троянди, мов кров'ю запечені рани,
Плаче сонатою місяця білий рояль.
Сонце осіннє в вікно заглядає знадвору,
В променях зломлених склом розлітається пил.
Мов з давнани Балтазар і Гаспар з Мельхіором,
Бачу зорю. Чи дійти мені вистачить сил?
Золото, ладан і миро - дари ці для тебе,
А на столі жде квиток в бік один в Маракеш.
Знаєш, пілот уже поглядом міряє небо.
Знаєш, літак я спиню, але ж ти не прийдеш.
Байдуже крісло чекало свого пасажира,
Байдуже ілюмінатор дививися на світ.
Сумно і прикро - не треба тобі мого мира.
Чорним на біле спадає трояндовий цвіт.


Ведучий 1. ( слайд 38 )
Сині та блакитні троянди - це символ таємничості. Таке незвичайне забарвлення набули рожеві пелюстки за допомогою селекції і штучного виведення сортів. Вони неординарні й загадкові, тому блакитні троянди дарують людям, таким же загадковим і недоступним.
Однак блакитний колір бутонів троянд має різні відтінки.
Так, наприклад, бузкові відтінки пелюстків можуть висловлювати чарівність, захоплення і перше кохання.


Ведучий 2. ( слайд 39-40 )

Я рисую синюю розу,
Розу цвета морской волны.
Цвета неба, цвета мороза,
Цвета чистой речной воды.
Синий цвет означает свободу.
Я свободна, как капля воды,
И свободна синяя роза,
Роза цвета Полярной звезды.
Я рисую синюю розу,
Я рисую и плачу о нас,
Ведь она означает слёзы.
Роза цвета Твоих глаз...


Ведучий 1.  ( слайд 41 )
Чайні троянди є традиційним символом розлуки. Їх символічне "Я ніколи не забуду Вас" нагадує дарувальнику й адресату про теплі і моменти зустрічей. Чайна троянда, звана так за свій дивний чайний запах, була привезена до Європи лише на початку XIX ст. Всі світлі чайні троянди можуть без особливого підтексту дарувати один одному друзі, адже вони є символом дружби.

Ведучий 2. ( слайд 42-43 )
Чайная роза
Над тихо дремлющим прудом -                

Где тишина необычайная,
Есть небольшой уютный дом
И перед домом - роза чайная.

Над нею веера стрекоз -
Как опахала изумрудные;
Вокруг цветы струят наркоз
И сны лелеют непробудные.

В пруде любуется фасад
Своей отделкой прихотливою;
И с ней кокетничает сад,
Любуясь розою стыдливою.

Но дни и ночи, ночи дни -
Приливы грусти необычные.
И шепчет роза: "Мы - одни
С тобою, сад мой, горемычные"...
   



Что станет с розой, если весть
О ней дойдет до них случайная?..


И не успевшая расцвесть,
Спешит увянуть роза чайная...






Ведучий 1.  ( слайд 44 )
Однак не тільки колір бутонів троянд здатний висловити почуття і передавати слова. Має значення і форма самої квітки. Наприклад, нерозкриті бутони троянд, які є частиною букета, говорять про перше невинне почутті закоханості.

Ведучий 2.  ( слайд 45 )
Поєднання в одному букеті різних кольорів теж має свою символіку. Червоні й рожеві бутони троянд підкреслюють захоплення красою і молодістю, а білі пелюстки троянд немов натякають на молодість і виникнення любові й прихильності. Якщо ви хочете вперше освідчитися в коханні, кращим варіантом для вас буде букет з світло-зелених троянд. Якщо в дар підносять букет з розкритою трояндою і двох бутонів, це означає якусь таємницю і загадку.

Ведучий 1.  ( слайд 46 )
Дві прекрасні квітки, які з'єднані нерозривно в одну, є запрошенням на побачення, або можуть означати очікування шлюбу.
Якщо надіти вінок з троянд, що в давні часи завжди робила наречена на весіллі, це стане символом цнотливості та чистоти.
Колір і форма бутонів троянд не єдині способи передати свої думки та почуття. Також, наприклад, зелене листя троянд символізу
є надію і оптимізм.

Ведучий 2.  ( слайд 47 )
Ось ви і дізналися дещо про символіку кольорів. Однак пам'ятайте, що ці знання можуть зіграти двояку роль, якщо ви знаєте про те, що значить квітка, а той, кому ви даруєте - ні. Нині мова квітів мало кому відома, тому не варто надавати цьому занадто великого значення.


Учитель.
Распустилась в саду нашем роза,
Словно ангел, воздушна, нежна.
И шипы — будто в сердце занозы —
Так пышна, грациозна она!
Как прекрасная фея-принцесса,
Цвет лазурного неба храня,
На балу у цветов — баронесса!
Горделиво стоит, лепестками звеня...
Разнеслись ароматы по саду,
И вскружилась моя голова!
Чудной розе всегда буду рада —
И не выразить это в словах!

Видеоролик «Распустилась в саду нашем роза…»




                                                                    




«З Україною в серці…»
Захід до Дня Збройних Сил


Мета заходу: формування в учнів громадянської ідентичності, розуміння єдності й цілісності України, її багатонаціонального народу як національної ідеї розвитку вільної, незалежної, демократичної та заможної держави, виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гідності, любові до рідного краю, почуття вдячності воїнам АТО за захист Вітчизни.
     Кліп на пісню Т.Петриненка «Україна, Україна».
             Учитель:    
                    На білому світі є різні країни,
                    Де ріки, ліси і лани.
                    Та тільки одна на землі Україна,
                    А ми її доньки й сини.
                    Усюди є небо, і зорі скрізь сяють,
                    І квіти усюди ростуть.
                     Та тільки одну Батьківщину ми знаєм.
                     Її Україною звуть.
            Учитель:
            Вітаю вас на нашому уроці мужності «З Україною в серці.», присвяченому Дню Збройних Сил України
            Учень1:
            Святе Письмо говорить, що спочатку Бог розселив людей по всьому світу і кожному народу дав землю. Богом дана земля є святою і рідною. Тому її захист – це найперший обов’язок кожного народу. Для українців такою землею є Україна. Вона полита потом і кров ю  сотень поколінь наших працелюбних і героїчних предків, які зберегли для нас нашу солов’їну мову, а нас самих наділили веселою вдачею,  співучістю, працьовитістю та високою мораллю. Ми можемо пишатися мальовничою природою, родючою землею, лагідним кліматом, безліччю корисних копалин і неповторної краси краєвидами. Головне, що ми сьогодні маємо усвідомити: ми не пришельці на цій землі, наші предки її ні в кого не відбирали, ми, українці, на своїй землі і маємо таке глибоке коріння, що його не вирвати ніякими силами.
            Учень2:
            В усі часи Україна була і тепер є відкрита душею, кришталево чиста, чесна, добра і справедлива, по-дівочому наївна, але горда і незалежна. Упродовж віків  вона гостинно відчиняла двері чужинцям і надавала на своїй землі притулок, але часто зайди над нею насміхалися і навіть плювали в її ніжне обличчя. Однак вона чомусь легко їм пробачала, тому вони нахабніли в своїй ненажерливості, бо не зустрічали рішучого опору. Для них Україна була лише територією для зручного проживання, але аж ніяк не країною, а тим більше державою. Вона зачекалася своїх вірних синів – нових українських громадян, нових політиків, таких, як вона сама: чистих, чесних, мужніх, добрих, справедливих, самовідданих, гордих і незламних. 24 серпня 1991 р. незалежність нашої держави стала реальністю – на світовій мапі з явилася незалежна, самостійна, європейська держава – Україна,  територія якої є неподільною і недоторканою, а всі її громадяни живуть за Конституцією та її законами. 
:
Учень3          З 1991 р. почався процес державотворення, який триває і досі. На жаль, довірливі українці віддали свою долю у руки бездарних політиків, які на протязі багатьох років використовували владу не на користь народу, а заради власного збагачення. Понад десятиліття люди вважали, що від них нічого не залежить, а зажерливі олігархи продовжували грабувати народ, думаючи, що так буде вічно. Але громадянське суспільство нарешті прокинулось у 2004 р., коли через фальсифікацію результатів виборів відбулася Помаранчева революція.
            Але  великі сподівання цього хлопця та мільйонів українців на нового Президента В.Ющенка не справдилися. Він не захотів міняти стару бюрократичну та корумповану систему, коли чиновники, які і повинні бути «слугами народу», зробили себе  «панами», а простий народ  «холопами». Наступною надією народу  став вибір у 2012 р. Президента В.Януковича, який обіцяв «покращити життя вже сьогодні». Але цього не сталося. Навпаки, проголосивши європейський напрямок розвитку України, він насправді займався тим, що разом із найближчим оточенням виводив мільярди доларів з бюджету України. Але люди вже були не ті. Тому, коли у листопаді 2013 р. Президент відмовився від проголошеного раніше курсу зближення з Європейським Союзом, 30 листопада 2013 р. на Майдані в Києві почалася Революція гідності, коли тисячі людей з усіх куточків України проголосили, що не підуть звідти навіть тоді, коли влада застосує силу.
Після ганебної втечі Януковича Парламент відправив його у відставку і призначив на 25 травня дострокові вибори Президента. Здавалося б народ переміг, але починаючи з березня 2014р., за підтримки Росії , на Донбасі почалася справжня війна. Терористи захопили багато міст і сіл Донеччини і Луганщини, а Росія, спираючись на псевдо референдум,  анексувала (тобто приєднала) до себе Крим.
Демонстрація відео «Крик душіУкраїни»



Запитання до учнів:
  • Чому так сталося?
  • Що можна було б зробити?
        Учитель:
        Це сталося тому, що в України на той час не було своєї армії. А чи була вона у давні часи?

Учень1  Першими захисниками нашої рідної землі були козаки, які починаючи з14 століття захищали рідну землю від турецько-татарських та польських загарбників. У 16 столітті під проводом Дмитра Вишневецького на Хортиці була збудована Запорозька Січ, яка для змученого віками українського народу стала символом боротьби за незалежність. Запорозька Січ уславилася іменами Байди Вишневецького, Івана Сірка, а особливо – Богдана Хмельницького, який очолив козацьке військо. До речі служити в ньому в ті часи у народі вважалося най по чеснішою справою. Важко було Хмельницькому самому побороти польських загарбників. Тому у 1654 р. він уклав угоду з російським царем, за якою Україна мала бути вільною та мати своє військо.  Але російський цар зрадив.  Україна була роздерта між Росією і Польщею, а у 1775 р. було зруйновано Запорозьку Січ.  Український народ залишився без власного війська – отже втратив свободу. Бо народ, який не має ким і чим себе захищати, не може бути вільним.

Учень2 Багато десятиліть Україна входила до складу Російської імперії. І до 1917 р. і після цього наші «Брати-росіяни» презирливо називали її «окраїною Росії, Малоросією» без права і свободи. Росія вказувала  синам України де служити, посилаючи Їх на війну. У 1918 р. військо Української Центральної Ради було знищено разом із спробою побудувати українську державу. У період існування СРСР сини України служили в радянській армії. Цей період позначений і славою, і неславою. Славу українські солдати здобули на фронтах Великої Вітчизняної війни. Але якби наприкінці 70-х років ХХ ст..  Україна мала власні Збройні Сили, то ніхто не послав би наших синів до Афганістану за наказом «старшого брата» Росії.

Учень3 Сьогодні Україна –незалежна держава, Збройні Сили якої покликані охороняти рідну землю. Але повіривши політикам, народ мовчки споглядав, як руйнується наша армія, він навіть радів, коли позбувся ядерної зброї, сподіваючись, що Росія, яка колись виступила гарантом суверенітету України, ніколи не посягне на її територію. Але дуже швидко ми прозріли.  Наша нова армія була створена за кілька місяців прямо на полях боїв, причому це зробила не держава, а ми, звичайні українці-патріоти, які у складі добровольчих батальйонів пішли боронити і по цей день боронять рідну землю від ворога – колишнього «старшого брата» Росії, яка вже неприховано веде на нашій території війну. Але завдяки допомозі волонтерів, які за власні кошти годують, вдягають та озброюють наших хлопців, наша армія нас захищає.
     Демонстрація фільму про АТО.
 Учень1    Україна моя у вогні,
у земному раю стріляють.
Розлетілись, мовчать солов’ї –
темні ворони в небі кружляють.
Учень2:
Оточили наш дім щури,
гади сіли на наші землі.
Роз’їдають вишневі сади
чорно-жовті смугасті черви.
Учениця3:
Україна кайдани рве,
кращі хлопці стають до зброї.
Лютим звірем душа реве,
не бояться вогню герої.
Учень3:
На порозі стоїть Орда,
сусід риє нам всім могилу –
Ми покажем всю міць і силу,
Ми покажем, що Русь жива! 
Пісня про АТО 
   Учитель:
          Як ви гадаєте, що ж керує цими патріотами?
. - Які події Антитерористичної операції вас найбільше схвилювали?
- Чий подвиг ви вважаєте достойним всенародного визнання?
Учитель. Прикладом героїзму і національної мужності стала оборона Донецького аеропорту, яка тривала 243 дні. Російсько-терористичні бандформування були вражені стійкістю і мужністю наших солдат настільки, що прозвали їх «кіборгами». Щодня вони пекельним вогнем палили аеропорт, обстрілювали з усіх боків, але наші захисники міцно тримали оборону. Здавалось, що ніщо не може вижити у цьому пеклі, але наші хлопці раз за разом відбивали атаки.
Відеокліп « Ніхто, крім нас»
Одним із кіборгів був комбат 81-ї десантної бригади підполковник Олег Кузьміних, якого 20 січня бойовики захопили в полон з 15 бійцями, що намагались вивезти з Донецького аеропорту поранених. Щоб принизити наших захисників, бандити не лише їх катували, а й вирішили провести їх парадом військовополонених, де б усі, хто хотів, міг би над ними знущатись. Весь світ сколихнуло звіряче нутро бойовиків, небачена жорстокість.
Відеокліп «Парад в Донецьку»
То ж не дивно, що на цю подію відгукнулася львівʼянка Оксана Максимишин-Корабель, яка зараз мешкає у Ліссабоні, надіславши родині комбата свої вірші.


ДОРОГА СЛАВИ
Ти йшов, як Він, смиренно так ішов,
свого хреста ніс на свою Голгофу.
В глибоких ранах запеклася кров
під камуфляжем, що змокрів від поту.
Й тобі юрба кричала «Розіпни!»
За те, що боронив свою країну.
А ти ішов проклятий без вини,
слова і камені летіли вслід у спину.
Не впадь, рідненький, під тяжким хрестом,
бо мусиш до кінця пройти страшну дорогу.
У відповідь на зло, не варто — злом,
в душі тихенько змов молитву Богу.
Ти так смиренно ніс свого хреста.
Юрба хотіла хліба і забави.
Це їх дорога, їх страшна ганьба.
Для тебе це була дорога — СЛАВИ!




Учитель. Весь український народ став на боротьбу з окупантом. Розгорнувся масштабний волонтерський рух, і на передову вчасно доставлялося військове спорядження, харчі, маскувальні сітки, теплі листи і малюнки від школярів. Саме так, школярі стали волонтерами. Це ваші листи, обереги і малюнки носять солдати біля серця. Розвідники, отримавши завдання, віддають на зберігання усі особисті речі, крім ваших листів, з якими вони ніколи не розлучаються, бо заради вас усіх вони там. Ви для них найцінніше, що є на світі, і вони це доводять щодня своїм ратним подвигом. Ваші дитячі сувеніри перетворюються на родинні реліквії, бо комусь вони нагадали про рідний дім, дітей, комусь підняли настрій, а комусь і врятували життя. Ваші обереги біля ліжок ранених бійців, а ваші слова є найкращими ліками для них.

Учень1:
Здрастуй, братику!
Здрастуй, воїне! –
Трохи зморений, трохи стомлений,
Але відданий і нездоланий
Із моєю землею споріднений!
Учень2
Ти нездужий – та не приречений,
Трохи вітром війни попечений.
Ти залишив краї омріяні, -
І тебе ледь від смерті звільнено…
Учень3
Тож тримайся, мій брате! Радістю
Новий день ще пробудить паростки,
Оживе ця земля, бо судилося –
Вона ж кров’ю синів освятилася!
Учень1:
Твоє серце, до краплі віддане,
Буде з нею, із нами споріднене,
Твої руки цілую спечені –
Ти не кинутий! Не приречений!
Учень2:
Поцілую і шрами зболені…
Любий братику! Мудрий воїне!
Поскоріше видужуй! – зранений,
Але, вірю я, не доламаний…

Учитель. Ще довго болітимуть рани солдат, не швидко загояться і душевні рани. Щодня їм доводиться вступати з ворогом у бій, ризикуючи життям заради нас з вами, кожен раз думаючи про нас, про те, як ми живемо, як раніше вони жили самі. Деякі наші проблеми здаються їм неважливими, дрібʼязковими, смішними. Кіборг Вадим Вовк, який захищав Донецький аеропорт, написав пронизливий вірш-звертання до нас, українців:


Я прийду з війни і гляну в очі
Тому, хто каже, що жити не хоче.
Кому набридла робота, нудне телебачення,
Розповім трішки, що бачив я...
Кому надто зимно вночі, сильна спека днем,
Чекали задовго таксі, змокли під дощем,
Як ми боялись заснути, навіть на мить,
Від пострілів "градів", ще й гроза гримить.
Та ми звикли спати під шум мінометів,
Чергували, щоб інші "дрімнули"... не в наметі...
Ми спали, там, брате, у ямах холодних,
Де гріють лиш мрії і туга за домом.
Бувало, що пили воду з калюж,
Вечеря для десятка – один підсмажений вуж.
В нас не було простуд, а може й були.
Ніхто і ніколи про це не говорив.
Найстрашніше, до чого там звикаєш,
Це, що кожного дня когось втрачаєш.
І не знаєш... може завтра ТИ...
Але ми вже звикли... Змогли... Змогли...
Ми не герої, як ви говорите...
Ми тут, бо ВИ там маєте жити у спокої,
Ми тут, бо так само хочемо миру…
І навіть, коли я лежу в окопі,
Ніколи не думаю про могилу...
Я мрію про дім, про роботу, сім'ю,
Як же хочу скинути з себе броню...
Допоможи, полюби життя,
Там де мир, там – щастя.
Не шукай собі зла.


Учитель. Нам дуже важливо підтримати наших захисників. Перед вами блакитно-жовті сердечка, і кожен з вас нехай напише щирі побажання, свої думки для тих, хто воює заради нас.
(Діти підписують листівки). 


Звучить пісня «Повертайся живим».
Після того як учні виконали завдання, вчитель дякує дітям і каже, що усі листівки будуть відправлені волонтерами у зону АТО і передані в руки захисників Вітчизни.
Учитель. Україна не самотня у своїй боротьбі, бо нас підтримує увесь світ. І свідченням цього є санкції, накладені на Росію, підтримка таких міжнародних організацій, як ООН, ОБСЕ, допомога, яку Україна отримує з усіх куточків світу. На захист України відбулися мітинги у багатьох країнах світу, у тому числі і в Росії, громадяни якої не хочуть війни з Україною. Не залишаються осторонь українці, які перебувають за межами України, вони закупають медичне обладнання, препарати для поранених, машини, бронежилети. І навіть беруть участь у талант-шоу, щоб привернути увагу до проблем України, закликати всіх допомагати і підтримувати наш народ. Прикладом може бути виступ групи українців в Італії на телеконкурсі зі сценкою з реальних подій в Україні, які своєю майстерністю викликали визнання у журі і публіки.
Пісня «Мамині очі»
            Учитель:
              З березня 2014 р. і по цей день тисячі наших солдатів захищають рідну землю від загарбника, який одержимий ідеєю створити нову імперію. Але історія свідчить, що рано чи пізно всі імперії руйнуються, а всі диктатори гинуть. Але шлях до перемоги досить довгий і кривавий, бо це – війна,  яка приносить загибель тисячам людей, потворить мільйони душ та закарбовується у пам’яті багатьох поколінь, стає трагедією для рідних і близьких. - Жінко,чого Ви плачете?....
Ваш син-герой.....Ви, що не бачите....
Ще цей хлопчина і он той...

- Героєм ....був мені завжди....
з тих пір коли почав ..і ти...з тих пір...коли сказав він мама.....
я так раділа...так ридала....
Від щастя сльози проливала...
так ніби знала..ніби відчувала.....
я так його тримала...
так оберігала...
та все ж пішов....
за іншу битись маму....мені ж залишив вічну рану...
А я дзвонила, кажу :"Сину,іди додому..бо там гинуть...."А він:"Неправда...тут все мирно..."
Мені від того було дивно.....
І я його чекала...так чекала....він вернеться..я вірила..я знала....
І він приїхав не колись..а нині....виходжу я...дивлюсь ..моє дитя у домовині..."
як справи синку?
ну кажи як справи?....чого мовчиш...не хочеш подивитися на маму?відкрий
же очі....вставай...ти хочеш так лежати? втомився, певно...вирішив
поспати....
Боже ..я тебе укрию..ти ж такий холодний..живіт запав..напевно,ще й голодний...ходи,я вже на стіл накрила....
Ходи ,тебе чекає вся родина."...
А люди кажуть ,що здуріла...що мертву так трясу дитину...
Та, що ті люди...що вони там знають...
Мій син-герой...
ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ

Родила сина я не для війни,
Не для гармат і не для автомата.
Як годувала я його малим грудьми -
Любити вчила, а не убивати.
Плекала сокола, пишалась між людьми,
Молилася за нього. Боже милий!
Я хочу тішитись його дітьми,
А не ридати на німій могилі.
І що ж? Для чого зараз ця війна?
Чому дітей багато так згубили?
Таж Україна , люди, в нас одна
І не потрібні братські нам могили.
Всевишній боже, зглянься над людьми
І спопели в руках ворожих зброю.
Щоби не гинули у цвіті літ сини
І не ставали Невідомими Герої.
О, Боже, дай нам сили , матерям,
Синів живими завтра знов зустріти.
І розум світлий зішли ворогам,
Щоб зупинили це страшне жахіття.

Пісня «Мальви»

У цій страшній війні беруть участь і наші земляки з Чернігівщини та Коропщини. Багато з них повернулися додому грузом «200»
Світлій памяті цих воїнів –героїв наша презентація і наша розповідь про них.
Презентація «Наші герої»

Учень1
\Розлилася в крові війна.
Нам вітання прислав диктатор.
Ми на згарищі його зла
синьо-жовтий піднімем прапор!
Учень2:
Тепер наша прийшла весна,
Наша воля тепер настала.
Україна цвіте, жива.
Довго рідна на нас чекала

Звучить пісня «Білі лебеді»


Не розчаровуйсь в Україні,
А розумій її печаль.
Що робиш ти для неї нині –
У себе спершу запитай.
Не розчаровуйсь в Україні,
Вона свята,а грішні – ми
В її недолі часто винні
Її ж бо дочки і сини.
Не розчаровуйсь в Україні,
Ідеї волі певним будь,
Бо тільки той є справжнім сином,
Хто вміє неньку захистить.
Не розчаровуйсь в Україні,
Вір,що мине важка пора,
Розквітне пишний цвіт калини,
В садах достатку і добра.

Хай живе Україна!!!!!!!!!!!Слава Україні – Героям слава!!!!!!!!!!!!!








2 коментарі:

  1. Захід "З Україною в серці" проймає до сліз,виховує справжніх патріотів.

    ВідповістиВидалити
  2. Захід "З Україною в серці" проймає до сліз,виховує справжніх патріотів.

    ВідповістиВидалити